7. detsember 2015

See mida arvasin, see ka täna juhtus. Õnneks olin ise kodus ja osutasin kohest abi. Mul on sõna tõsises mõttes tegu dominantse isasega, kes ei löö risti ette üheskis olukorras. Püüdis kinni kodukitse ning üritas viimast murda. Kuid nüüd on kõrge teadmine, et koer keda pole kutsikana teiste loomadega sotsialiseeritud normaalselt  ja see ei tähenda, et tegu on linnukoeraga sellega eeldus, et peabki murdma. Jahikoer seda enam linnukoer on aretatud inimesega tegema koostööd, mitte murdma ja mitte isepäiseid otsuseid vastu võtma. Hetkel on ta veel poisike, eks neid probleeme veel jätkub, siiani on õnn, et pole ette võetud naabrimehe kitse-lambakarja. 
Mõned korrad on ennast riputanud hobusesaba külge, kuid siiani pole ta veel kordagi haiget saanud. Ma ei suuda ära imestada koera jõulisus ja vahel lolle kiikse. Kui ma hobuseid välja lasen, panen ta alati kinni, sest ta ei valitse ennast ning kuulekus vastab nulli lähedase käitumisega. Minu tänane juhtum pani mind kaaluma isegi elektri kaelarihma peale. Paistab, et veel on seda pubeka eaga kaasnevat rumalust, mis vallandub üliaktiivse-hüperaktiivse käitumisena. Teadmine ning aimamine andis tõestuse, et usaldada veel ei saa. Ja eks kui ma käin kitsi toimetamas on tema ka ikka olnud kaasas. Ma ei hoia eemal, kuid keelan teda hammastega kitsi proovimast. 
Küsin endalt, kas suudan koera koolitada, teadmine, et pean olema kannatlik? Pead ei anna, kuid ütlen nii, et tegu on dominantse koeraga, kellega pean palju-palju tööd tegema. Kui ma tahan edasi liikuda inimese otsingule siis murdmine ja teisele loomale enese külge riputamine ei ole normaalne koera käitumine. Kui tekivad metsas juhuslikud kohtumised metsloomadega, siis võib sama lugu tekkida. Minu teadmisse on jõudnud, et kui kutsikas on kasvanud oma ema kõrval vabalt hoovis ja saanud elada koos teiste lindude-loomadega. On nad paremini koolitatavad.
Kui Pipi on abiks hobuste ajamisel, alati kutsun enda kõrvale ning meil toimib super koostöö, lihtsalt lust on sellise koolitatud koeraga loomi ajada. Sofiga on hea jälle kanu ja parte otsida ja kuuti ajada. Sofi on ka siis kohe koostööle orienteeritud. 
Mida arvata praegustest ilmaoludest...? Nojah eile õhtul koju naastes puhus ülitugev tuul vastu, puistates kohati iiliti vihma päris tugevalt vastu autosalongi. Otseteed koju minna ei saanud, teed tõkestas murdunud kuivanud oksine kuusepurakas. Tuli mul teha väike ring nii 5 km tavalise 1 km asemel. Kahtlesin-kaalusin kas järsku metsavahel ka mitte mõnda puud põigiti tee peal pole. Koju jõudnud, hingasin kergendatult, et tee puhas oli. 
 Muidugi ilmaennustus on viimastel päevadel täppi läinud. Tormi ja vihma ja eks muid jamasid korraldanud ülevabariigi. 

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar

1.04.2024 karjalaskew päev

Mõnusad ilmad on saabunud, koristan kopleid ja ühtlasiu valmistume esimestele võistlustele ja jälle Hiiumaale ratsaorienteerumises osalema. ...